Yusuf Kısa İranlı işadamlarını dolandırdı

GİFA ismindeki dolandırıcı finans firmasının sahibi olan Yusuf Kısa İranlı işadamlarını dolandırdı. Kısa Daha önce yüklü miktarlarda kredi vereceğini vaat ederek dosya ve sigorta masrafı adı altında milyonlarca dolar para aldığı işadamlarına ret oldu cevabını verdi. Kısa’nın ilk kurbanı İzmirli işadamı Yıldırım Kerman oldu. 8 milyon Euro kredi vereceğini söyleyen kısa, Kerman’dan 300 bin Euro dolandırdı ve aldığı parayı da geri vermedi. Kerman Yusuf Kısa’ya dava açmaya hazırlanıyor.

Nijeryalı ve Pakistanlı Öğrencileri Kullanıyor

Yusuf kısa bu kirli oyununa öğrencileri de alet ediyor. Kısa bazı gazetelerin haber sayfalarına spariş veriyor ve sözde finans şirketi Gifa’nınTunus, Fas, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelere milyonlarca Euro kredi verdiğine dair haberler yayınlatıyor. Ayrıca kısa yayınlattığı fotoğraflarda Nijeryalı ve Pakistanlı öğrencileri kullanıyor. Onları işadamı gibi gösteren kısa tıpkı bir kredi sözleşmesi imzalıyorlarmış gibi poz veriyor.

420 TL Vergi Ödedi

Kısa’nın diğer bir yalanı da verdiğini söylediği kredi tutarında ortaya çıktı. 7 milyon Euro kredi verdiğini açıklayan Kısa’nın yalnızca 420 TL vergi ödediği ortaya çıktı.

Hakkında Dava Açtılar

Yusuf Kısa İranlı işadamları ile telefondan görüşerek 15 milyon kredi vereceğini iletti. Bunun üzerine İranlı işadamları kısa ile buluşmak için Kkıbrıs’a geldi. Kısa işadamları ile buradaki görüşmesinde, onlardan masraf adı altında 470 bin Euro aldı. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen kredi alamayan işadamları kısa hakkında dava açtı.

Yusuf Kısa Kimdir?

Kısa’nın küçüklüğü ailesi ile birlikte Londra’da geçti. Burada bir fırıncının yanında çalışan kısa bir süre sonra finans sektörüne geçiş yaptı. Ancak dolandırıcılıkla ilk suçlandığı yıllar önce Fransa sonra Moskova en son da Kıbrıs’a kaçmak zorunda kaldı. Burada da tam 800 kişiyi dolandıran kısa, kredi vereceği vaadiyle yüzlerce kişiden toplamda 40 bin KL topladı. Rum yönetimi tarafından silahlandırılan Kısa’yı bir gece KKTC polisleri evinden aldı.

Gifa ve Yenibakış’ı Kurdu

Yaşadığı bu çalkantılı süreç sonrası uzun süre ortalarda görünmeyen kısa belli bir süre sonra Gifa finans şirketini ve Yeni Bakış Gazetesi’ni kurdu. Kısa bu finans şirketi ile işadamlarını dolandırırken, yeni bakış gazetesi ile de yalan haberler ile dolu bir gündem oluşturdu. Özellikle polis, asker ve devleti konu alan haberlere ilişkin hakkında davalar açıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*