Yusuf Kısa, KİOS Şirketi’ni de dolandırdı

yusuf kısa, yusuf kısa dolandırıcılığı

Kredi vereceğini beyan ederek, dosya masrafı ve sigorta bedeli adı altında dolandırıcılık yapan Yusuf kısa bu kez de KİOS Şirketi’ne gözlerini dikti. Hatta dikmekle de kalmayıp KİOS’u 200 bin TL dolandırdı. KİOS Denizcilik ve Gemi acenteliği Tic. Ltd. şirketi bu dolandırıcılık işleminin GİFAHolding adı altında yapıldığını duyurdu.

KİOS Açıklama Yaptı

Yılda ortalama 12 milyon TL bir ciroya sahip olduklarını ileten KİOS Denizcilik ve Gemi Acenteliği Tic. Ltd. Şti. çelik üreticisi ve satıcısı olan U.S. Steel (United State Steel) Corporation’‘un Türkiye’deki acenteliğini yürüttüklerini belirtti. Firma, İspanya – Cezayir limanı arasında çimento taşımacılığı yapmak için Fransız SarlBaccad firması ile anlaşmaya oturduğunu ifade etti. Toplantının sonunda yıllık 4 milyon USD kar karşılığında iki buçuk yıllık sözleşme imzalanmış. Bu sözleşmenin toplam bedeli olan 21 milyon USD’nin şirket hesaplarına gireceğini ifade eden KİOS, bu para ile istihdam sağlamayı planladıklarını ve Türkiye ekonomisi için önemli bir adım atacaklarını ifade etti.

Ancak İşler Beklendiği Gibi Gitmedi

KİOS şirketinin bu sözleşmeyi alabilmesi için ihtiyacı olan 5 milyon Euro tutarındaki kredi arayışına pek çok firmadan ret cevabı geldi. Bunun üzerine batma noktasına gelen şirket son çare olarak Kıbrıs kökenli finans kuruluşu olan GİFA’ya başvuru yaptı. GİFA şirketinin sahibi Yusuf kısa İngiltere HSBC Bankasın dan KİOS’a 5 milyon Euro kredi ayarlayabileceğini ifade etti. Yaklaşık yüzde 1 komisyonunu alan kısa herhangi bir başvuru yapmamakla birlikte KİOS’a bir açıklama da getirmez.

Gemi Alınacak Ve 25 Kişi İstihdam Edilecekti

KİOS şirketi giriştiği bu anlaşma sonucunda tam 200 bin TL dolandırıldı. İngiltere menşeili söz konusu HSBCBank ile görüşüldüğünde de böyle bir kredi başvurusunun olmadığı yanıtını aldılar. Zaten zor durumda olan KİOS şirketi bu dolandırıcılık vakası nedeni ile imzalamak üzere olduğu anlaşmayı sağlayamadı ve söz konusu 21 milyon USD’yi ülkemize getiremedi. Eğer bu anlaşma sağlanmış olsaydı firma gemi alımına gidecek ve bünyesine 25 kişiyi daha katacaktı. Firma’nın GİFA Holding’e açmış olduğu dava henüz sonuçlanmış değil.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*